Top Panel

جامعه مجازی زنجانلی

1st August 10 JA Template

یکشنبه, 11 23rd

Last update09:55:52 AM

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

مطالب

دژمنده شهری زیرزمینی و نظامی در روستای خوئین زنجان

رای دهی:  / 4
ضعیفعالی 

پیش از این، معدود افرادی که دژمنده را دیده بودند با استفاده از وسایل ابتدایی و شخصی به داخل آن می رفتند و اینک که روشنایی داخل غار در مسیرهای اصلی تامین شده، شگفتی و اعجاب این اثر ویژه تاریخی بیش از پیش قابل درک است.
در حالی که دژمنده خوئین به عنوان یکی از آثار شگفت انگیز تاریخی ایران زمین، به واسطه بی توجهی نهادهای ذیربط و مسئولان مرتبط در حال نابودی بود و بعضا اخبار ناخوشایندی درباره آن به گوش می رسید، طی هفته های اخیر برای ورود به این غار عجیب مدخلی ایجاد شده و روشنایی مسیرهای رفت و آمد آن نیز با تعبیه لامپ های برق تامین شده است.

دژمنده یا همان شهر زیرزمینی خوئین پس از سالها بی خبری و بی توجهی، مدتی است که از سوی سازمان میراث فرهنگی استان زنجان مورد توجه قرار گرفته و گویا از سوی این سازمان بودجه ای نیز برای بازسازی و تعمیرات آن در نظر گرفته شده است.


پیش از این، معدود افرادی که دژمنده را دیده بودند با استفاده از وسایل ابتدایی و شخصی به داخل آن می رفتند و اینک که روشنایی داخل غار در مسیرهای اصلی تامین شده، شگفتی و اعجاب این اثر ویژه تاریخی بیش از پیش قابل درک است.

بدون شک راه های متعددی که در طبقات مختلف این غار وجود دارد و برخی از آن ها مسدود و برخی همچنان باز است، نیازمند پژوهش های گسترده ای است.

همچنین درب سنگی نسبتا بزرگی که به نظر می رسد در میانه مسیر اصلی این مجموعه قرار دارد و غار را به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم می کند، دارای کتیبه ای است که متخصصان زبان های باستانی کشورمان بایستی در رمز گشایی آن تلاش کنند.

تصاویری که در این پست مشاهده می شود طی روزهای اخیر و از شهر زیرزمینی دژمنده تهیه شده است.

آثار سفالی پراکنده یافته شده در دژمنده حکایت از تاریخی حداقل هزار ساله دارد. نظر محققان این است که این آثار متعلق به دوره سلجوقيان است. البته حدس بنده این است که قدمت تاریخی خوئین بیش از این هاست. ما فکر می کنیم میل خوئین حداقل دارای تاریخی 2300 ساله است. اطراف میل آثار سفالی یافته شده است که به قبل از اسلام و مشخصا به دوره اشكانيان تعلق دارد. لذا خوئین از نظر بنده و همکارانم اهمیت فراوانی دارد و امیدوار هستیم جایگاه واقعی خود را بیابد.

 

نظرات   

 
مهدی محمدی
0 #2 مهدی محمدی 1393-05-11 12:19
عرض سلام و احترام
من زادکاهم روستای خوئین می باشد[censored]و لی متاسفانه چون در انجا دیگر اقوام نزدیکی ندارم [censored]امکان رفتن برایم میسر نیست.وقتی که دلم تنگ میشه یه سری به سایت شما میزنم با نگاه به عکسا [censored]یکم دلم وا میشه.
از زحمات شما برای تحقیق و معرفی روستای خویین متشکرم
نقل قول
 
 
ایران زمین
+1 #1 ایران زمین 1392-04-03 10:17
سراسر ایران پر است از شکوه و عظمت دیرینیان ما امیدوارم با توجه بیشتر مسئولین محترم در نگهداری این سرمایه های ملی بیشتر سعی شود :-)
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی